Orbitrek czy bieżnia – na czym lepiej ćwiczyć?
Orbitreki i bieżnie to dwie bardzo popularne maszyny wykorzystywane do treningu cardio oraz ćwiczeń aerobowych. Obie pomagają osobie ćwiczącej w zrzuceniu zbędnych kilogramów i wysmukleniu sylwetki. Ponadto trening na orbitreku i bieżni usprawnia pracę układu krążenia oraz aparatu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg.
Mogłoby się zatem wydawać, że te dwie maszyny pełnią takie same funkcje i nieszczególnie się od siebie różnią. Nic bardziej mylnego! Orbitreki i bieżnie mają bowiem zupełnie różne konstrukcje, co wyraźnie przekłada się na efekty treningowe. Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, co lepsze – bieżnia czy orbitrek – koniecznie czytaj dalej. W tym artykule szczegółowo omawiamy zalety obu tych urządzeń, aby ułatwić ci podjęcie decyzji.
Zalety treningu na orbitreku
Cechą charakterystyczną orbitreka (inaczej nazywanego trenażerem eliptycznym) są ruchome uchwyty, które trzyma się podczas treningu. Dzięki temu, a także dzięki utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, podczas ćwiczeń na tym sprzęcie możesz angażować nie tylko mięśnie nóg czy pośladków, ale również barków, ramion, pleców czy brzucha. Orbitrek umożliwia zatem wykonanie kompleksowego treningu całego ciała, jak i wyłącznie treningu nóg – wtedy wystarczy zrezygnować z trzymania ruchomych uchwytów i złapać się stabilnej części maszyny.
Jeśli korzystasz z orbitreka prawidłowo, nie musisz się martwić o nadmierne obciążenie stawów, kolan czy bioder. Wybór tej maszyny będzie zatem lepszy w przypadku osób, które borykają się z otyłością i których stawy już są znacząco obciążone. Treningi na orbitreku zaleca się także osobom, które wracają do ćwiczeń po kontuzji. Mogą być dla nich bezpieczniejszą opcją niż bieżnia, bo podczas korzystania z trenażera eliptycznego stopy nie opuszczają platform, dzięki czemu ruch jest bardziej płynny, a ryzyko upadku i urazu naprawdę minimalne. Więcej o powrocie na siłownię po kontuzji przeczytasz tutaj.
Dzięki wymuszaniu wyprostowanej postawy ciała u osoby ćwiczącej trening na orbitreku pomaga również dbać o kręgosłup. Swoje ćwiczenia możesz także dodatkowo urozmaicić dzięki opcji ruchów do tyłu, które angażują inne mięśnie nóg niż podczas poruszania się do przodu.
Zalety ćwiczeń na bieżni
Najważniejszym elementem bieżni jest ruchomy pas biegowy. Duże znaczenie ma również panel sterowania, dzięki któremu możesz ustawić wszystkie parametry zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. To znacząca różnica pomiędzy bieżnią a orbitrekiem – bieżnia pozwala na lepsze dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych preferencji, możliwości organizmu oraz potrzeb treningowych. Dodatkowo parametry można modyfikować podczas ćwiczeń, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć czy zmniejszyć prędkość w trakcie trwania treningu. Na bieżni możesz nieustannie monitorować swój trening oraz postępy, dzięki wyświetlaniu przebytego dystansu, akualnego tempa biegu oraz tętna. Bieżnia jest również urządzeniem uniwersalnym – jej wymiary nie muszą być doskonale dopasowane do wzrostu czy długości kroku osoby ćwiczącej.
Ta maszyna sprawdzi się również lepiej, jeśli na co dzień trenujesz bieganie. Podczas treningu na siłowni czy w domu angażujesz te same mięśnie, które później pracują podczas ćwiczeń na zewnątrz, co pozwala ci na ich wzmocnienie. Łatwiej także o szlifowanie techniki, gdy podłoże jest równe i przewidywalne, więc nie musisz skupiać się nad tym, co masz pod stopami. To wszystko zapewni ci optymalne przygotowanie do ewentualnych zawodów, w których planujesz uczestniczyć.
Co lepsze - bieżnia czy orbitrek?
Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „orbitrek czy bieżnia”. Wszystko zależy od tego, na czym ci bardziej zależy, które grupy mięśni chcesz aktywować i jaki rodzaj treningu jest ci bliższy. A jeśli chodzi o utratę zbędnych kilogramów? Podczas decyzji orbitrek czy bieżnia, spalanie nie ma większego znaczenia, bo obie maszyny umożliwiają osiągnięcie podobnych efektów. Najważniejsza jest regularność i odpowiedni czas wykonywanych treningów.